Cevapsız iletiler | Aktif konular Sistem saati: Cum 31 Ekm, 2014 15:42

Konuya cevap yaz  [ 30 ileti ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Bülent ARınç Kimdir? 
Yazar Mesaj
*GriAkrep*
*GriAkrep*

Sponsor Reklam AlanI

Sponsor Reklam AlanI

Manisa’da, Menemen’de ve daha bir çok yerde işgalcilere karşı bir örgütlenme içerisinde yer almayanlar, cumhuriyetin ilanından sonra “din elden gidiyor” söylemi ile Hüsnüyadis namlı, Manisa Mutasarrıf Nakşibendi tarikatı mensubu Giritli Hüsnü Bey’in kardeş çocuğu olan sözde Giritli mehdi Derviş Mehmet önderliğinde çoğu cahil insanlar bir araya geldiler…

Bu grup 23 Aralık 1930 günü Menemen’de yaptıkları isyan girişimi sırasında kendilerine engellemeye çalışan 43. Piyade Alayı’ndan Piyade Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile karşı karşıya geldiler. Kubilay ve beraberindeki askerler gruba uyarı ateş açtı. Fakat, “silahlarında manevra mermisi bulunduğundan dolayı etkili” olamadılar… Bunu fırsat bilen Giritli mehdi Derviş Mehmet ise, “bakın bana mermi işlemiyor” diyerek kendince kutsallık zırhına büründü. Olaylar sırasında ağır bir şekilde yaralanan Kubilay, yaralı olarak meydandaki hükümet binasına girmek istedi. Ama binanın giriş kapısı kapalı olduğu için giremedi… Bu nedenle, hükümet binasının hemen yanındaki Kazez Camii bahçesine yöneldi. Giritli mehdi Derviş Mehmet, Giritli Şamdan Mehmet ile birlikte Kazez Camii bahçesinde bitkin bir vaziyette bulunan Kubilay’ın başını bağ testeresi ile canlı canlı gövdesinden ayırdılar. Sonrada, asteğmen Kubilay’ın başını yeşil bir bayrağın tepesine takarak Menemen sokaklarında dolaştırmaya başladılar. Bu sırada, kendilerine müdahale eden Şevki ve Hasan adlı kahraman iki bekçiyi de öldürdüler. Olay yerinde toplanan 250 – 300 kişilik ahali ise Kubilay’ın şehit edilmesi esnasında olaylara hissiz ve seyirci kaldı. Hatta bir kısmı, olayı tasvip edercesine alkış tuttu. O sırada sözde mehdi Giritli Derviş Mehmet, Yüzbaşı Fahri’ye “ben mehdiyim, şeriatı ilan ediyorum. Bana kimse mukavemet edemez. Karşımdan çekil!” dedi…

Sonunda isyan bastırıldı. Kurşun işlemeyen sözde Giritli mehdi Derviş Mehmet’e ateş açıldı. Ve bu ateş esnasında Kubilay’ı şehit eden sözde Giritli mehdi Derviş Mehmet ile birlikte Giritli Sütçü Mehmet ve Giritli Şamdan Mehmet öldürüldü. Aralarında önceden Şeyh Sükuti’nin Menemen belediye başkanlığı yaptığı sırada yönetimde birlikte olduğu bilinen Hayımoğlu Yahudi Jozef, Erbilli Şeyh Esad’ın oğlu Mehmet Ali ve 37 kişinin idamına karar verildi. Nakşibendi Şeyhi Esad Efendi ise ilerlemiş yaşından dolayı 24 yıla hapis oldu. Fakat tutuklu bulunduğu sırada hastalığından dolayı öldü. Şeyh Esat ve tarikatının amacı Cumhuriyet kayıtlarına, “Hükümeti yıkmak, ATATÜRK ilke ve inkılaplarına aykırı olarak saltanat ve şeriatı getirmek, tekke ve zaviyeleri açmak, şapkayı yasaklayıp yeniden fesin kullanılmasını” sağlamak olarak geçti. Menemen olayının hazırlayıcılarından olan Nakşibendi tarikatı lideri Şeyh Esat’ın yurt dışı bağlantısı ile ilgili olarak Askeri Mahkeme Başkanı General Mustafa MUĞLALI, verdiği beyanatta (Cumhuriyet Gazetesi; 01 Şubat 1931 Tarihli nüshası), “Şeyh Esat, hilafet komitesiyle alakasına dair bir itirafname hazırlıyordu. Bu münasebetle İngiliz casusu Lavrens ile münasebette bulunduğunu da doğrulamaktaydı. Fakat, hastalığı bunu yazıp bitirmesine mani” olduğunu belirmiştir.

İşte size, “bir – iki sarhoş ve esrarkeşin gerçekleştirdiği olayların insafsızca inançlı bir kesime mal edilmek” istendi denilen Menemen isyanı. Bu isyanın gerçeklerini yıllar sonra Nedim ÇAKMAK’ın yazdığı “İşgal Günlerinin İşbirlikçileri Hüsnüyadis Hortladı” isimli kitabı (Kumsaati Yayınları [Kitabın 5. baskısı yayına hazırlanıyor!]) sayesinde öğrendik… Kitapta, Menemen isyanını Giritli Hüsnü Bey’in Türk Milletine ve Cumhuriyete karşı düşmanlığı sonucu Yunanistan’a gittikten sonra buradan idare ettiği yazılıydı!!!

Olayların tertipleyicileri ise Nakşibendi tarikatı lider Erbilli Şeyh Esat, işgal dönemin Manisa Valisi Giritli Hüsnüyadis (1922’de Yunanistan’a yerleşti ve Hristiyan oldu) ve onun kardeş çocuğu Giritli Derviş Mehmet, Menemen Belediye Başkanı Şeyh Sükuti ve akın akın Manisa’dan Menemene gelen diğerleri…

Hüsnüyadis namlı Manisa Mutasarrıfı, Nakşibendi tarikatı mensubu Menemen isyanının tertipleyicisi, Nakşibendi tarikatı lideri Erbilli Şeyh Esat ve Derviş Mehmet, işgal yıllarında yurdunu savunmak için çete kurmadı, işgal güçlerine karşı kurşun sıkmadı!… Fakat, genç Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı çete kurarak, asker ve iki bekçisine kurşun sıkmakta ve kurşun sıktığı asteğmen Kubilay’ın başını bağ testeresi ile kesme konusunda hiç tereddüt etmedi.

“Menemen isyancısı Derviş Mehmet’in (Menemen-Sümbüller Köyü) ikinci eşinden torunu, babadan Girit Rum’u, anadan Mısırlı Arap olan zat şimdi Meclis başkanlığı yapan (Bülent ARINÇ) ın dedesidir…

Alıntı..

Cmt 24 Arl, 2011 15:50
Profile bak
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Yaşadığınız il: Bilinmeyen
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek

Kaynağı "Alıntı" şeklinde değil bilgiyi aldığınız sitenin adresini "siteadi.com" şeklinde belirtirseniz daha yasal olur.

Twitter: http://twitter.com/AkrepPortal

Pzr 25 Arl, 2011 00:05
Profile bak WWW
*AkrepKral*
*AkrepKral*
Kullanıcı avatarı

Yaşadığınız il: 42 Konya
Burcunuz: Yay Burcu: 22 Kasım-21 Aralık
Cinsiyetiniz: Kadın
Bülent Arınç yada hiç kimsenin milliyeti,geçmişi bizi bağlayamaz ki..önemli olan bgündür..o kişinin bugünkü duruşudur..ırk ve milliyetin zerre önemi olamaz..insan,insanlığıyla vardır..ırkıyla yada atalarıyla değil..

kisisel-gelisim-genel/kucuk-sihirli-oyunum-t37017.html
sinir-otesi/tanri-ya-mektup-gercek-olay-t37984.html

Resim

Per 05 Oca, 2012 12:23
Profile bak WWW
*GriAkrep*
*GriAkrep*

Konuyu ne kadar anladığın yorumundan belli
Geçmişte belli bugünüde belli kafanızı ne kadar kuma gömerseniz gömün gerçekler birgün karşınıza çıkınca vicdanınızla hesaplaşısınız

Per 05 Oca, 2012 15:30
Profile bak
*AkrepKral*
*AkrepKral*
Kullanıcı avatarı

Asıl algılayamayan sizsiniz..konuyu anladım ben..ön yargıların tümüne karşıyım..bu insan dört dörtlük olmayabilir..ama bir ruhsuz,bir hain olduğunu sanmıyorum..

Resim

Per 05 Oca, 2012 15:49
Profile bak WWW
*GriAkrep*
*GriAkrep*

Bilgi eksikliğini önyargı veya sözde insani sıfatlarla örtmeye çalışmaya devam edin siz asıl önyargı herkesin sütten çıkmış akkaşık olduğunu sanmaktır..Sizinle bu tür konulara girmek zaman kaybı mahalle tartışmalarına girmeyeceğim varsa bir veriniz bilginiz gidin ekonomi bölümüne yazında faydalanalım

orda tablolar var bilmem baktınız mı sizin sanmalarınız yada inanmalarınızdan ziyade ekonomik veriler mevcut orda şucu bucuda yok orda şak şak da yok..vs....

Per 05 Oca, 2012 16:09
Profile bak
*AkrepKral*
*AkrepKral*
Kullanıcı avatarı

Ekonomi hakkında ve Türkiye hakkında neredeyse tüm dünya hem fikirken siz neye böyle takılı kaldınız..Türkiye şuan yükselen,büyüyen bir ülke..ama şu konuda haklısınız..evet kimse mükemmel değil..mahalle ağzı derken? Konuşmanıza asıl siz dikkat edin..ben gayet ölçülü ve haddinden fazla saygılıyım..

Resim

Per 05 Oca, 2012 16:12
Profile bak WWW
*GriAkrep*
*GriAkrep*

Kendine saygın varsa zaten milletin dedğine değil okuyup araştırıp incelemek gerekir..bu işlerin bencesi sencesi olmaz,aldığın bellidir sattığın bellidir

Kuran ı okurken papağan gibi oku denmediği gibi ,okuyup araştırmak başlıca görevdir ne okuduğunu anlamaktır

Yaradan böyle diyorsa yaşadığın dünyaya da bir bakıp bu görevi yerine getirmek gereklidir diye düşünüyorum

Sen boşver onun bunun ne dediğini ithalat>ihraact ise zarardasındır.Toplama çıkarma bilen herkes bunu yapabilir bence sizde deneyin yanlı medyanın söyledikleri yerine bunlarla iştigal edin ki kuranın söylediği şekilde hareket etmiş olursunuz

Per 05 Oca, 2012 16:25
Profile bak
*AkrepKral*
*AkrepKral*
Kullanıcı avatarı

Anlıyorum sizi..saygımı bozmadan anlamaya çalıştım..ama ö üzgünüm gözlem gücüme laf söyletmem..ve aklıma..tüm dünya yalan söylüyor öyle mi? Tamam tüm dünyayı bırakalım benim içimdeki ses,sezgilerim güvenmemi söylüyor..aklımda..siz beğenin,beğenmeyin..herkes kendine verilen ile yaşar..şükürler olsun akılsız yaratmamış yaradan..

Siz de akıllı bir insansınız..ve akıl ile gerçekleri görememenize şaşırıyorum ben..neyse herkes kendi yoluna..Allah algı ve akıl versin..hepimize yani..dünya hakikaten zor bir yer..bu anlamda size katılıyorum aslında yalan yok..

Resim

Per 05 Oca, 2012 16:34
Profile bak WWW
*GriAkrep*
*GriAkrep*

ortada devlet verileri var tablo şeklinde ve hala tüm dünyadan bahsetmek ilginç..gerçek olan duyduğun değil görebildiğindir yani kısaca bu kadar konuşmamak için tablo koyduk ama nafile siz sürekli his ve söylemlerle hareket etmeye devam edin ve oy verdiğin devletin verilerini görmezden gelmeye devam edin bende bunları görememenize şaşıyorum doğrusu=)

Allah müslüman alemine akıl fikir versin ki onlara verilen nimetlerin değerini bilip onun bunun elinde oyuncak etmesine müsade etmesin ama kafasını çalıştırmayanın üstüne de pislik yağacağı aşikar ne diyelim birgün hatırlarına getirir yaradan

Per 05 Oca, 2012 16:43
Profile bak
*AkrepKral*
*AkrepKral*
Kullanıcı avatarı

Bu insanlara hatalar bulabiliriz..evet bu olabilir..hatta belki de dediğiniz gibi ekomomi kötüdür evet..siz benden iyi bilirsiniz bu konulardan anlayan biri olarak..ama şurada durmalıyız..bu insanların Yaradan nezdindeki değerini sorgulayamayız..kim ne kadar değerli yada insan, Allah bilir..hepimizi O yarattı..rahmet etti,ediyor..zaten etmeseydi ne iyiler ne kötüler nefes alamazdık öyle değil mi?

Ne diyelim..ben pozitif bakmayı seviyorum..hep öyle yaptım,yapmayada devam edeceğim..Allah hepimize akıl,fikir,iyilik nasip etsin..sonumuzu hayır etsin..herkese kalp nasip etsin..ne deyim..

Resim

En son MAVİ LOTUS tarafından, Per 05 Oca, 2012 16:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.

Per 05 Oca, 2012 16:47
Profile bak WWW
*GriAkrep*
*GriAkrep*

Pozitif bakmakla kafayı kuma gömmeyi bir tutmamak gerekiyor orda durmayalım çünkü

Yaradan zaten nezdindekinin ne yaparsa nasıl olacağını söylemiş merak ederseniz bakabilirsiniz

Herkese akıl sağlığı ve kalp versin orda haklısınız...

Per 05 Oca, 2012 16:54
Profile bak
*AkrepKral*
*AkrepKral*
Kullanıcı avatarı

Yine bir atıfta bulunmuşsunuz bana..ama katılmıyorum:).

Ve yalnış algı yine..ben kafamı kuma gönnmmüyorum..kalbimin sesinbi dinliyorum..kalp vermiş çok şükür..

Resim

Per 05 Oca, 2012 17:08
Profile bak WWW
*GriAkrep*
*GriAkrep*

Per 05 Oca, 2012 17:12
Profile bak
*AkrepKral*
*AkrepKral*
Kullanıcı avatarı

Sponsor Reklam AlanI

Sponsor Reklam AlanI

Resim

Per 05 Oca, 2012 17:16
Profile bak WWW
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz   [ 30 ileti ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

İlgili Konular
 Konu   Yazar   Cevap   Gösterim   Son ileti 
Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Anne kimdir?

AKREP KADINI

0

778

Çar 16 May, 2007 00:05

AKREP KADINI Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Tatarlar kimdir?

tatarbey

3

2059

Cmt 15 May, 2010 14:28

tatarbey Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Mehdi kimdir?

MAVİ LOTUS

1

287

Sal 04 Arl, 2012 15:55

MAVİ LOTUS Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Oktay SİNANOĞLU kimdir ?

durucan85

4

236

Cmt 07 Tem, 2007 21:43

durucan85 Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Fatih Akın kimdir?

Armagedon

0

792

Pzr 27 Haz, 2010 00:27

Armagedon Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. George Soros kimdir?

AkrepKral

0

268

Cmt 15 Haz, 2013 15:18

AkrepKral Son iletiyi göster

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

Guvenli Arama Acik

| | | | | |
web siteleri
Review www.akreportal.net on alexa.com

İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan Akreportal.net Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Akreportal.net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler İletişim sayfamız aracılığı ile veya adresinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 2 (iki) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list