Cevapsız iletiler | Aktif konular Sistem saati: Cum 01 Tem, 2016 18:10Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 
Türk mutfağı neden dünyaca ünlü değildir ? 
Yazar Mesaj
Kadınca
Kadınca
Kullanıcı avatarı

Kayıt: Sal 17 Şub, 2009 00:30
İleti: 11771
Yaş: 26

Konum: varlığımın doldurduğu boşluk/yüreğimin satır aralığı

Sponsor Reklam AlanI

Sponsor Reklam AlanI

___________________________________________________
Yemek ve lezzet muhabbetlerinin 'olmazsa olmaz' cümlelerini gözden geçirmemiz gerekiyor. Arman Kırım, dilimize pelesenk olan "Türk mutfağı dünyanın bir kaç mutfağından biridir." cümlesini düzeltiyor. Meğer 'acı ama gerçek' cümle şuymuş: "Dünyanın az bilinen değil, hiç bilinmeyen mutfağıyız."Geçen yılın son baharında, ‘farklılaşma’nın yöntemlerini içeren “Mor İneğin Akıllısı” kitabıyla iş dünyasında büyük yankı uyandıran Prof. Dr. Arman Kırım, altı ay geçmeden yeni bir kitapla çıktı okurun karşısına: “Tazesi Makbuldür”. Ama bu kitap Kırımlı’nın profesyonel olarak yıllardır hizmet, eğitim ve eser verdiği strateji, pazarlama ve yönetim gibi ekonomi konularında değil, daha genelin ilgi alanına giren, hepimizin ister istemez içinde olduğumuz yemek kültürü konusunda... Kırım’ın iki yıl önce yayımladığı “Arman Hoca’nın Dünya Mutfağı” adlı kitabından haberdar olanlar onun, yemek ve yemek kültürü konusunda da, uzmanı olduğu alanlardaki gibi rahat at koşturduğunu iyi bilirler. Farklı yemeklere merak salıp da kitabı okuyanlar ise Arman Hoca’nın yemek tariflerinin, pek az yemek kitabında bulunabilen bir özellik taşıdığını, annelerinden mutfakta yemek yapmayı öğreniyor gibi bir hisse kapılacak kadar anlaşılır ve içtenlikli olduğunu yakından gözlemlemişlerdir. Arman Kırım’ın Sistem Yayıncılık tarafından yayımlanan “Tazesi Makbuldür” kitabı ise bir yemek kitabı değil. Çocukluğunun bir bayram arifesinde yaptığı ilk yemeği ‘kalburabastı’ tatlısıyla başlayan ve yemeklerin etrafında gelişen uzun ve tatlı bir yolculuğun kısa öyküsü... Aydın/Söke’den başlayıp İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Yunanistan, Hindistan, Tayland, Japonya, Doğu Avrupa, Norveç ve Amerika’yı ve bu ülkelerin mutfaklarını dolaşarak İstanbul’da sonlandırdığı yolculuğunu yalın bir dil, ayrıntılardan büyük anlamlar devşiren keskin bir bakış, keyifli ve tatlı bir mizahi yaklaşımla aktarıyor. Bir lezzet ustası, yemek etrafında o kadar söz açar da anlattığı yemeklerin tarifini vermez mi? O da bunu ihmal etmiyor ve kimilerinin tarifini metin sonlarında kendine has üslubu ve anlaşılırlığıyla sunuyor. Arman Kırım kitabıyla ilgili yaptığımız görüşmede, “Bir paylaşımdı benimki.” diyor. Tıpkı eşine dostuna sunduğu o leziz yemekleri paylaştığı gibi. Okura da bu metni okumak ve leziz yemekleri ortaya çıkaracak tarifleri uygulamak düşüyor. Kırım’a da yemeği beğenilmiş bir aşçının keyfini yaşamak... Zaten şu sıralarda o da bunu yapıyor.

Mutfağımızda yaşanan değişime bakarak toplumsal ve ekonomik hayatımızla ilgili çıkarımlar yapmak mümkün mü?

Yemek, kültürün bir parçası. Dolayısıyla ekonomik gelişmeler, yaşadığımız sosyal değişim, yemek kültürümüzü de etkiliyor. Sadece Türk mutfağı için değil, her mutfak için geçerli bu. Sofrada hiçbir şey kendiliğinden değişmez. Mesela et yemeğini salçalı pişirme kültürü, fakirliğin bir neticesi olarak ortaya çıkmıştır. Çünkü salçalı pişirilen et, ucuz ettir. İyi eti beş dakikada yenir hale getirirsiniz. Eskiden olduğu gibi şimdi de et ucuz ve bol olsa salçalı et çıkmazdı ortaya.

Erkeklerin yemekle ilgilenmesi, yemek yapması dünyada hızla yaygınlaşan bir eğilim. Bunun sebebi ne?

İyi yaşamın bir öğesi yemek. İyi yaşam keşfedildikçe, yemeğe mutfağa da ilgi artıyor. Yemek yapmaktan alınacak zevk, yaratıcılığını gösterme bakımından sunduğu imkan, uzun zaman ihmal edilmiş ve evde kadına bırakılmış. Erkekler bu alanı tekrar keşfettiler. Batı’da da, Doğu’da da çok hızlı bir trend bu. Son on küsur yılda yemek kitaplarının anormal derecede satış patlamasından da anlayabiliyoruz bunu.

Mamul gıdaların, dışarıda sunulan yemeğin sağlıksız bir nitelik arz etmesi de etkili oldu mu bunda?

Bu daha çok Amerika’daki eğilim için geçerli. Bizde özellikle yemek kitaplarının sayısının ve tirajlarının artması, çok farklı yemek kültürleri ve değişik milletlerin mutfakları ile karşılaşmamızdan kaynaklanıyor. ‘Bu yemekleri biz evde de yapabilir miyiz?’ sorusu ve merakı bizde yemek yapmaya yönelik ilgide etkili oldu.

Türk mutfağı ne kadar biliniyor dünyada? Türk mutfağının sayılı birkaç mutfaktan biri olduğu doğru mu?

Türk mutfağı, Amerikan mutfağına kadar pek çok mutfağı etkilemiş; ancak ‘az bilinen’ değil, hiç bilinmeyen bir mutfak. Dünya mutfakları içinde Fas mutfağından bile söz ediliyor; ama Türk mutfağından söz edilmiyor. Çok büyük bir kayıp bu.

Tanıtılmamasından mı kaynaklanıyor?

Hayır sadece bu değil sebep. Mesela bamya Türk mutfağının en güzel yemeklerindendir bence; ancak bunu bir Batılının damağının algılaması çok zordur, ona yediremezsiniz bamyayı. Evet her damağa hitap edebilecek bir kararlılığa sahip Türk mutfağı. Ama bu tadın sunum şeklini değiştirmek, bilgilenmek ve özeleştiri yapmak lazım. Mutfağımızı geliştirip dünyanın alabileceği lezzetlere dönüştürmemiz gerekir. Bu şekilde altı ayda yeni trendi yakalayabilir ve dünyanın en seçkin mutfağı olabiliriz.
Bir de ‘Yunanlar bizim yemeklerimizi kendi yemekleriymiş gibi pazarlıyorlar.’ cümlesi gelir, ‘En meşhur birkaç mutfaktan biriyiz.’ cümlesinden sonra...

Ortak bir coğrafya söz konusu, benzer olmaması imkansız. Ama Yunan mutfağı bizim mutfağımız kadar zengin değil, hatta mukayesesinin yapılması bile ayıptır. Türkiye’nin Akdeniz ve Ege mutfaklarının yanı sıra, Karadeniz, Güneydoğu, Doğu ve Orta Anadolu mutfakları var. Ve hepsi muhteşem bir zenginliği ortaya çıkarıyor. O yüzden Yunan mutfağı sadece Türkiye’nin bir bölgesinin mutfağıdır. Turizm ve pazarlamada daha iyi oldukları için Batılılar bizim Ege mutfağının yemeklerini ilk orada görüyor ve yemek Yunan yemeği olarak tanınıyor. Önemli olan ekonomik realiteden iyi bir lezzet ortaya çıkarabilmek.

Ortak kültürel beslenme mutfağa nasıl yansıyacak? Global bir mutfağa doğru mu gidiyoruz, yoksa yerel mutfaklar önemlerini artıracak mı?

Sosyolojik olarak baktığınızda globalizm hız kazandıkça yöreselliğin önemi daha çok artıyor. Eskiden yerel kültürel değerler, folklor ihmal ediliyordu. Globalleşme tehdidi, bu yerel değerlere karşı bir sahiplenmeyi getirdi, kıymeti anlaşıldı. Yöresel mutfaklar bu yüzden önem kazandı ve yemek kültürünün de önemi daha çok arttı._________________
Sen kocaman çöllerde bir kalabalık gibisin,Kocaman denizlerde ender bir balık gibisin.Bir ısıtır, bir üşütür, bir ağlatır, bir güldürür;Sen hem bir hastalık hem de sağlık gibisin.(akrep kadını)

"Hayatındaki herkes sana muhalefet oluyorsa tadını çıkar, demek ki İKTİDAR sensin !"
"Fark,birileri farklı olmaya çalışırken kendin olmaktır hayatta"


Sal 17 May, 2011 18:09
Profile bak
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz   [ 1 ileti ] 

İlgili Konular
 Konu   Yazar   Cevap   Gösterim   Son ileti 
Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. ünlü aşk mektupları

[ Sayfaya gitSayfaya git: 1, 2 ]

intuition

15

3577

Pzr 23 May, 2010 08:57

intuition Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. İşte ünlü İslamcı masonlar

adamas

1

1317

Pzr 17 Şub, 2008 20:35

dark Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Hangi ülke neyi ile ünlü?

koyuakrep05

4

542

Sal 02 Eyl, 2008 01:05

koyuakrep05 Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Cerrahi Tarikatı'nın ünlü isimleri kimler?

AkrepKral

0

853

Pzr 15 Oca, 2012 13:45

AkrepKral Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. ABD'nin en ünlü trend tahmincisi: Gelecekte Türkiye ve Dünya

AkrepKral

1

1485

Pts 15 Şub, 2010 01:36

dartanyan Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. İsveçli ünlü aktör Oscarsson'un feci sonu

AkrepKral

0

899

Pts 03 Oca, 2011 17:54

AkrepKral Son iletiyi göster

 


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  
cron


Guvenli Arama Acik


 


| | | | | |
cron
web siteleri
Review www.akreportal.net on alexa.com

İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan Akreportal.net Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Akreportal.net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler İletişim sayfamız aracılığı ile veya adresinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 2 (iki) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
phpBB3 Türkçe: phpBB Türkiye
phpBB SEO