Cevapsız iletiler | Aktif konular Sistem saati: Per 30 Haz, 2016 02:29Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 
Astro-Güneş 
Yazar Mesaj

Sponsor Reklam AlanI

Sponsor Reklam AlanI

___________________________________________________
Burda güneşin insanlar üzerinde etkisiyle alakalı bi yazı buldum az önceki konuyla alakalı bi etkimi yoksa işaret mi meselesi..


(Bu yazı, aylık Yeni Dünya Dergisinin Ağustos-99 sayısında yayınlanmıştır.)

Resim


Astro-Güneş başlıklı bu yazıda, Güneş'in özelliklerinden, üzerinde pek fazla düşünmediğimiz etkileşimlerinden, astroloji+astronomi yönü yanı sıra, diğer değerlerinden söz etmek istiyorum...

Başımızda bakır bir tepsi gibi duran Güneş dışında hiçbir yıldız Dünya'ya bir ışık noktasından daha büyük görünecek kadar yakın mesafede bulunmamaktadır. Bu nedenle Güneş'in incelenmesi, yapısı hakkında detaylara girilmesi Gök Bilim için büyük önem taşır. Gök Bilimciler Güneş'in yapısı konusunda kuramların büyük bir bölümünü ispatlayamamışlarsa da bileşimi hakkında oldukça önemli bilgileri vermişlerdir. Güneş'in tıpkı bir ateş gibi yandığını düşünmek yanlıştır. Merkezde sıcaklığın 10 Milyon Santigrad olduğu tahmin edilmektedir. Buraya Güneş'in güç santralı adı verilir. Radyo aktif ölçümlere göre Güneş'in en az 5 milyar yaşında olduğu tespit edilmiştir. Güneş enerjisinin kavnağı nükleer dönüşümlerdir. Hidrojen temel yapı taşıdır. Isı ve basıncın son derece yüksek olduğu Çekirdiğe yakın yerlerde nükleer füzyon yolu ile ikinci en hafif element olan Helyum oluşur. Helyum çekirdeğini oluşturmak için 4 hidrojen çekirdeği alır. Bu süreç esnasında az miktarda kütle, büyük bir enerjiye dönüşerek yok olur. Böylece açığa çıkan enerji sürekli ışınasını temin eder. Güneş'te kütle kaybı saniyede 4 milyon tona ulaşır. Bu miktar Güneş'in toplam kütlesi yanında son derece küçük bir rakam olarak kalmaktadır.

Hidrojen giderek tükenmeye başladığında Güneş'in yapısı, korkunç derecede değişecek ve bugünkü aydınlatma gücünün en az 100 katına eriseceği, bir dev yıldız aşamasından geçecek ve sonra küçük yoğun bir yıldız haline gelecektir. (Black Hole) Dünyanın ömrü Güneş'in ömrü ile ortalama aynı yaşta olmaktadır. Zira Güneş büyüdüğünde Mars, Merkür, Venüs ve Dünya gezegenlerini içine alacaktır.

Güneşin bugünkü hali ile en azından 5 milyar yıl daha ömrü bulunmaktadır. Bu nedenle erken gelen kıyamet kopma uyarılarının malesef bilimsel bir yönü yoktur.

Rene Descartes'ten Laplace'ye ve Immanuel Kant'a kadar uzanan çizgide bilim adamlarının ortaya koydukları kuramlar, -ayrıntılardaki tartışmalar göz önünde bulundurularak- Güneş'in maddesel bir kütleye sahip olmadığını, bulutsudan ve belirli bir sıkışma süreci sonunda meydana geldiğini göstermektedir. Hidrojen atomundan yoğunlaşmış bir enerji kütlesi olan Güneş, yüksek ısısı dolayısıyla hidrojenini helyuma çevirirken sürekli bir enerji boşalımı meydana getirmektedir. Yapısı gereği etrafa devamlı olarak radyasyon yayarken, Dünyamız da bu ışınlardan nasibini alır.

Dünyaya ulaşan kozmik ışınlar, gündüzleri kısa dalgayı etkileyerek, radyolarda parazitlenmeye yol açar ve kısa dalgadaki programları dinlememize engel olur. Buna karşın, Dünya dönüp de bulunduğumuz yer, Güneş'i arka planına aldığı zaman, ışınlar boşluktaki dalgaları etkileyemediğinden, gece kısa dalga radyo kanallarını yakalamak kolaylaşır.

Radyoyu etkileyebilen Güneş ışınlarının bir bilgisayar gibi mikroçipleri olan beynimizi etkilemesi olası mıdır?.. Bu sorunun cevabı "evet" olmalıdır. Gündüz Güneş'in manyetik alanından etkilendiği için, kozmik anlamları yeterince değerlendiremeyen beynimiz, gece olduğunda yani Dünya sırtını Güneş'e döndüğünde, daha verimli çalışmaya başlar ve iyi düşünebilir. Gün boyunca çözemediği problemleri, üstesinden gelemediği meseleleri daha net biçimde değerlendirir. Hatta hayal gücümüz de çok daha iyi çalışır. İşte bu sebeple, pek çok düşünür, yazar, ilim adamı geceleri çalışmayı tercih etmiştir. Aldıkları verimliliği tecrübe ile yakalayan çalışkan öğrenciler de derslerini gece çalışır. Bütün bunların sebebi; geceleri Güneş'ten beynimize ulaşan parazit dalgaların azalmasıdır...

Bizi ısıtan, daha fazla göründüğü yaz mevsiminin gelmesini dörtgözle beklediğimiz Güneş, her şeyin canlılık sebebidir.. Tesirleri her yere ulaşır. Dünya üzerindeki tüm canlılar hatta sular, maden ve bitkiler hayatiyetlerini ondan alır. Çekim gücü ile planetleri, gök cisimlerini etrafında toplayarak bir sistem meydana getirmiştir. Dünyanın merkez olduğu ve Güneş'in Dünya çevresinde döndüğü inancı 1543 yılında Kopernik'in devrim yaratan ünlü eseri "De Revolutionibus Orbium Caelestium"u yayımlamasıyla değerini yitirmiştir. Şu anda Güneş, durgun bir ana yıldızdır. Uzak bir gelecekte, kendi bünyesindeki değişiklik, her şeyin bir anlamda sonunu getirecektir.

Astroloji ilminde de, idrak, irade ve kudret anlamlarını taşır. Bir yıldız haritasında kişinin Güneş'i, onun gücünü, etkileme kapasitesini, kendine güvenini, başkalarını cezbedebilme yetisini gösterir. Beden ve ışınsal yapısının temel enerji modelidir. Hersene bir kez, Güneş kendi burcunuzdan geçer. O dönem, kişiler için yeni bir yıl gibidir. Bu enerji ile canlanır, yeni başlangıçlar yapabilir, daha dikkat çekici olursunuz. Güneş'in karşıt burcunuza gelmesi ise, enerji azlığına isteksizlik, yorgunluk, bıkkınlık gibi duygulara sebep olur. Tembelliğe eğilim artar...

Bilindiği üzere, 21 Mart Nevruz günüdür. Bu günde Güneş Koç burcuna geçer. Bir anlamda yeniliklerin başladığı, bitkilerin filizlendiği, canlılığın arttığı, bereketlilik zamanıdır; ki bütün bunlar Güneş'in Dünya üzerinde oluşturduğu etkilerin neticesidir.

Burada değineceğimiz önemli bir oluş da tutulum olayıdır. Güneş-Ay-Dünya üçlüsünün birbirlerine karşı oluşan pozisyonlarına bağlı olarak Güneş tutulması meydana gelir. Yeni Ay döneminde, Dünya ile Güneş arasına Ayın girmesi ile Güneş tutulması gerçekleşir. Bu zamanda Ay, Güneş ve Dünya aynı doğrultuda bulunur. Ay, Güneş enerjisini alarak kendi yönünden yansıtır. Bu durum, en az on beş gün, çoğu zaman daha uzun bir süre etkilerini devam ettirir.

Astrolojik olarak Güneş tutulması; üzücü olayların tohumlarının atılması, kriz ve bunalımların görülmesi, hayatımızda meydana gelecek değişikliklerin yaratabileceği sıkıntılar, heyecan verici sürpriz gelişmeler, bilinçaltının uyarılması sonucu sezgilerin artması gibi, canlıların davranışlarının da farklılaşması söz konusudur... Tutulumlar; geçmişin yeniden canlanması, önceden yaşanılan bazı şeylerin tekrar gündeme gelmesi anlamını taşır. Eğer doğum haritanızdaki Güneş'inizin üstünde veya yakınında tam Güneş tutulması olursa, eski konularla yeniden uğraşmaya, hoşunuza gitmeyen değişikliklere hazır olmanız gerektiğine işarettir.

11 Ağustos 1999 Çarşamba günü, Aslan Burcu'nun 18. Derecesinde, Tam Güneş Tutulması beklenmektedir. Dünyanın başka bazı bölgelerinde izlenmekle beraber, en rahat Türkiye'den görüleceği yetkililer tarafından belirtilmektedir. Türkiye saati ile 12:30 civarında İnigiltere'de başlayacak, saat 14:20'den itibaren Karadeniz'den (Bartın) Güneydoğu'ya (Diyarbakır-Cizre) uzanan bir şeritte devam edecektir.

Millenium çağına girerken, asrımızın son Güneş tutulumunun hayırlı olmasını, Ulusumuz ve Dünya barışına katkıda bulunmasını temenni eder, iyi seyirler dileriz...

Ahmet F. Yüksel � Nuran Tuncel

Kaynakça:
Bilim ve Evren Gelişim Genel Kültür Ans.


Cum 28 Eyl, 2007 21:31
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz   [ 1 ileti ] 

İlgili Konular
 Konu   Yazar   Cevap   Gösterim   Son ileti 
Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. astro KoMiK

cem_ber

4

1817

Cmt 06 Ağu, 2011 22:39

wamwam Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. haziran aylık astro analizi

adamas

11

2598

Cmt 07 Haz, 2008 11:53

adamas Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Suni güneş yarattılar

akrepberat

0

894

Pts 16 Mar, 2009 18:01

akrepberat Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Voyager 1 güneş sisteminin sınırında

Şehvet

0

1124

Cum 03 Haz, 2005 23:11

Şehvet Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Evin içinde güneş doğdurdular

SiPaHi

1

1514

Çar 19 Arl, 2007 22:14

Armagedon Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. gözümde güneş vardı-hatıra

elvistuna

3

1749

Pts 12 May, 2008 10:58

koyuakrep05 Son iletiyi göster

 


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  
cron


Guvenli Arama Acik


 


| | | | | |
cron
web siteleri
Review www.akreportal.net on alexa.com

İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan Akreportal.net Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Akreportal.net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler İletişim sayfamız aracılığı ile veya adresinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 2 (iki) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
phpBB3 Türkçe: phpBB Türkiye
phpBB SEO