Cevapsız iletiler | Aktif konular Sistem saati: Çar 01 Ekm, 2014 13:12

Konuya cevap yaz  [ 19 ileti ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Performans ödevleri velileri çileden çıkardı 
Yazar Mesaj
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Yaşadığınız il: Bilinmeyen
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek

Sponsor Reklam AlanI

Sponsor Reklam AlanI

İlköğretim okullarında ilk 3 yıl yazılı ödev verilmesi yasak olmasına karşılık, müfredat gereği öğrencilere performans ve proje ödevi veriliyor. Okuma-yazma, basit matematik işlemleri öğrenmeye çalışan öğrenciler, bu ödevleri yapabilecek durumda olmayınca iş velisine düşüyor. Birçok ödevi internetten bulan, el becerisi derslerini kendileri yapan veliler, ilköğretim okulundaki bu uygulamadan vazgeçilmesini istiyor. Bazı veliler, internet kafelerden yararlanıp, 2-3 YTL karşılığında bilgiyi satın alıyor, internet arama motorlarından istediği bilgiye ulaşabiliyor. Veliler, çocuklarını uzak tutmaya çalıştıkları internet kafelere, özellikle, girişinde,Performans ödevi yapılır. yazılı bulunanlara, çocuğunun ödevi için gitmek zorunda kalıyor. Kütüphanede araştırma yapmak için yapılan uygulama, öğrencinin hiç araştırma yapmadan, velisinin desteğiyle gerçekleşmiş oluyor.

İlköğretim okulunda 1-2-3'ncü sınıflardaki öğrencilerden yüzde 95'nin performans ödevini velilerin yaptığını öne süren Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Güven Boğa, bunun öğrenciye hiç bir şey kazandırmadığını söyledi. Bu ödevlerin vakit kaybı olduğunu savunan Boğa, Öğrencilerin performans ve proje ödevlerini nasıl yaptığını neredeyse tüm toplum çok iyi biliyor. Öğretmen ödevi veriyor. Öğrenci ailesine yaptırıyor. Ya da internet kafeden print çıktısı alıp bunu aynı şekilde okula götürüyor. Bunu ödevi veren öğretmen, okul müdürü, müfettiş, hatta Milli Eğitim Bakanı bile biliyor. Çünkü bir çok müfettiş arkadaş da çocuğunun performans ödevini kendisinin yaptığını söyleyip, yakınıyor dedi.

Eğitim boyunca her öğrencinin en az 200 performans ödevi yapmak zorunda bırakıldığını bildiren Boğa, Öğrencilerin ilköğretimden başlayan ve lise son sınıfa kadar süren performans görevleri var. Özellikle birinci kademede ödevlerin çözüm adresi internet kafeler. Ailelerden alınan bir kaç YTL ile internet kafelerde bu işi yapan kişilerle çocuklar buluşuyor ve parasını verip performans ödevini alıp okula teslim ediyor. Burada çocuğun kazandığı bir şey yok. Bütün veliler evde öğrenci pozisyonunda, çocuğunun yapmakla sorumlu olduğu şeyleri yapıyorlar. Özellikle performans ödevleri ile ilgili öğretmen ve öğrencilere bir anket yaptırılsa konu çok iyi anlaşılacak diye konuştu.

miliyet

Twitter: http://twitter.com/AkrepPortal

Cmt 29 Kas, 2008 18:24
Profile bak WWW
Eğitim Sorumlusu
Eğitim Sorumlusu

Cinsiyetiniz: Kadın
Bu çok karışık bir konu, nasıl çözümlenir bilmiyorum. Aileler özellikle vurguluyor. İnternet çıktısını öğretmen kendisi istiyormuş. Bunu birçok veliden duydum. Ben arama motorlarından bulunup çıktısının alındığı ödevi ödev olarak kabul etmiyorum. Öğrencileri kitap okumaktan ve araştırmacı olmaktan uzaklaştırıyor. Açıkçası öğretmenlerimize kızıyorum bu noktada. Halbuki kütüphaneye yönlendirseler. En azından kütüphane atmosferini tatmalılar. Teyzemin çocukları 1. ve 4. sınıf öğrencileri. Sırf çıktı için pc ve internet aldılar. Şimdi de başından kaldıramıyorlar. Öğrenme, öğrenme olmuyor.

Füruğ Ferruhzad

Cmt 29 Kas, 2008 18:31
Profile bak
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Meselenin geçmişine bakacak olursa MEB'in plansız, programsız uzun vadeli düşünmemesinden kaynaklanıyor.
Zamanında internet ve bilgisayar kullanımını artırmak amacıyla heryerde bangır bangır Ödevleri bilgisayardan ve internetten yararlanarak yapsınlar dediler. Kimsede ilerisi düşünmedi. Aileler zaten çocukların elinde dönüyor.
Bu noktaya gelineceği önceden düşünülmeliydi.

Öğrenci hiçbir düzenleme dahi yapmadan olduğu gibi sayfada ne var ne yok çıkartıp getiriyor. Bir de zamanında ödev olsunda nasıl olursa olsun, teknolojiyi kullansınlar düşüncesiyle yaklaşılmışsa birileri çık işin içinden.
Kütüphaneye gönderiyorsun çocuk elinde Netten aldığı belli kağıtlarla geliyor. Buyur paylaş bakalım arkadaşlarınla edindiklerini diyorsun açıp okumaya başlıyor. Öğrencilerin gözünde Ödevler "Kağıtlar karşılığında alınan not" olarak görülüyor.

Doğrusu onlara hak veriyorum. Hangi bir dersin ödeviyle uğraşsınlar. Bu gün ben olsam bende aynı şekilde davranırım. Her bir dersin Projesi, performansı, çalışma kitabı, SBS'ye hazırlık kursu, Dersanesi, Ara performans ödevleri, Çözülüp bitirilmesi gereken yığınla Test kitabı ıvırı zıvırı.
Gereksiz ayrıntılar çıkarılacak deniliyordu herşey daha da ayrıntılı hale geldi. Olayın bir de bize bakan yönü var ki o kısma da bir girersek : )

Açıkçası ve de güzelcesi şu anki sistem haddinden fazla çok şey vaat edip yapılamayacak çok şeyler istiyor. SBS ile dersaneye gerek kalmayacak deniliyordu : ) Eskiden 8. Sınıfta dersaneye giden öğrenci şimdi 6. Sınıftan itibaren dersaneye gitmeye başladı :D Güler misin ağlar mısın. MEB yalnızca benim kaynaklarımı kullanın diyor Amma lakin mecburen başka kaynaklarda kullanmak zorundasın çünkü Öğrenci Kursta farklı Kaynak (Eski sistem) Dersanede Farklı kaynak Derste Farklı kaynak görüyor. Sende bunların hepsini harmanlamak zorunda kalıyorsun yapmazsa bu sefer öğrenci "Ben hagisine inanayım" modunda kalıyor. Dersane ayrıntıya girer müfredatı farklıdır, hafta sonu ve içi kurslarda farklı müfredat görürler.. En iyisi MEB kalksın herkes kendi halletsin. Ortalığı hep MEB karıştırıyo : )

Cmt 29 Kas, 2008 19:27
Profile bak WWW
Eğitim Sorumlusu
Eğitim Sorumlusu

Çocukların bilgisayar öğrenmesi güzel birşey. Faydalarını görecekler tabiki de. Benim zamanımda da ödevlere gereken özeni gösterir miydik ? Kendi adıma ve arkadaşlarım adına, hayır. : ) Ama bu düpedüz, bilgisayarı nasıl kullandığını göster bakalım gibi birşey oluyor. İçerik önemsiz gibi yani. Haklısınız o kadar çok ödev veriliyor ki. Ayrıca dersaneler okul gibi oldu. Öğrenci bir yıl gitmesin dersaneye boşlukta hissediyor kendini. Malum sınav ve yarış.

Füruğ Ferruhzad

Cmt 29 Kas, 2008 19:37
Profile bak
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*
Kullanıcı avatarı

bende çok kafa yordum,küçüklerin ödevleri için: )
ilk zamanlar kafamı duvarlara vururdum.
ama şimdide bağımlılık yaptı: )
çocuktan ankara,ekonomisi,coğrafyası,v.s. isteniyordu.
bende bildiğimi sandığım ankaranın nelerine tanık oldum ve öğrendim.
yahu bunlar acaba bizimi geliştiriyor çaktırmadan: )
ama konuyla ilgili hiç bir şey diyemiyeceğim.
çocukların aile breyleri açısından iyide,çocuklara geride ne bırakır emin değilim.
bunu zamanla göreceğiz.

CAHİL İNSANLAR AYNI FİKİRDEDE OLSALAR,
UYUM İÇİNDE YAŞAYAMAZLAR. .....
(japon)
Resim

Cmt 29 Kas, 2008 20:33
Profile bak
*AkrepKral*
*AkrepKral*
Kullanıcı avatarı

Yaşadığınız il: 35 İzmir
Cinsiyetiniz: Belirtmedi

Cmt 29 Kas, 2008 21:57
Profile bak
Eğitim Sorumlusu
Eğitim Sorumlusu

Performans Ödevleri Öğrencilere Ağır Geliyor...

İlköğretim öğrencilerine kapasitelerini aşan ödevlerin verilmesi ve bunların veliler tarafından yapılmasının, çocuklarda özgüven kaybına yol açtığı belirtildi.

İlköğretim öğrencilerine kapasitelerini aşan ödevlerin verilmesi ve bunların veliler tarafından yapılmasının, çocuklarda özgüven kaybına yol açtığı belirtildi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Harun Şahin, 2005-2006 eğitim öğretim yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu yeni müfredat programının yapılandırmacı yaklaşım ilkeleri doğrultusunda hazırlanan ve öğrenciyi merkeze alan çağdaş bir sistem olduğunu, ancak bu uygulamada çocukların sorunlar yaşadığını söyledi. Harun Şahin, en büyük sorunun performans ödevlerinden kaynaklandığına dikkat çekti.

Şahin, ezbere dayalı öğrenimi engellemek için başlatılan performansa dayalı ödev sisteminin öğrencinin kapasitesini aşacak kadar abartıldığını, bazı ödevlerin öğrencilerin gelişim düzeyine ve ilgisine uygun olmadığını savundu.

Bu durumda, öğrenci ödevlerinin velilerce üstlenilmesine yol açtığını iddia eden Şahin, "Ne yazık ki, performans ödevleri veli merkezli olmaya başladı. Oysa ödevini velisine yaptıran öğrencinin bırakın yaratıcılığını geliştirmesini, özgüveni kaybolmaktadır. Bunun yanı sıra okula karşı motivasyonu da düşmektedir." diye konuştu.

Eğitim-öğretim işinin bir ekip çalışması olduğunu, bu ekipte önemli olanın ailelerin üzerlerine düşen görevi doğru bir şekilde yerine getirmesi olduğuna dikkat çeken Şahin, şunları söyledi: "Ailelerin görevi, çocuklarının proje ve performans ödevlerini bizzat yapmak değil, onlara rehberlik etmektir. Eğer çocuklarımızın öğreneceklerini uygulayan, günlük sorunlarının çözümüne transfer edebilen, üretici ve eleştirel düşünebilen bireyler olmalarını istiyorsak kendimizi geliştirmeli, tüm bu zorluklara direnmeli ve daha gelişmiş bir ülke için bilinçli bir şekilde çaba gösterebilmeliyiz."

Şahin, ödevlerin belirlenmesi ve hazırlanan projelerin kontrol edilmesinde öğretmenlerin de son derece hassas davranması gerektiğini vurguladı.

Öğretmenlere, gerekli rehberliği yaparak, öğrencilerin yeteneklerini kullanıp ödev hazırlamalarını sağlamalarını öneren Şahin, şunları söyledi: "Öğretmenler kutup yıldızı gibi olmalı. Çocukların kapasitelerini doğru analiz etmeli ve bunlara uygun taleplerde bulunmalı. Ödevleri iyi kontrol etmeli, öğrenciye gerekli geri bildirimi sağlamalı. Ayrıca, velilerle iletişimini kuvvetli tutarak ödevlerin yapılma sürecine ne kadar dâhil olacaklarını onlara anlatmalı. Bu sayede yeni sistemde hedeflenen amaca ulaşılabilir."

Şahin, eğitim sisteminde yaşanan bu durumun, öğrenci kadar, teknoloji tasarım, medya okurluğu öğretmenlerinde de sorun oluşturduğunun altını çizdi.

Şahin, şöyle devam etti: "Seviye belirleme sınavı (SBS) endeksli veli ve öğrenciler matematik, fen bilgisi ile Türkçe öğretmenlerini dikkate alıyor. SBS sorusu çıkmayan teknoloji tasarım, medya okuryazarlığı gibi derslerin öğretmenleri dikkate alınmıyor. Bundan dolayı da çocukların iletişimde sorunlar yaşandığı bir gerçektir."

Burdur'da 3 ve 6. sınıfta iki çocuğunu okutan Muhammet Çetin, verilen ödevlerin maliyetinde şikayetçi oldu.

Çetin, "Bu ödevler velilere çok masraf çıkarıyor. Ayıca çok zor ve meşakkatli oluyor. Çocukların yapması imkânsız. Çocuklarımın okullarında zor duruma düşmemeleri için mecburen ben yapıyorum." dedi.

Verilen performans ödevlerinin 3. sınıftaki kızının kapasitesinin üzerinde olduğunu belirten bir diğer veli R.M. ise, öğretmenlerin ölçüyü kaçırmasından şikâyetçi.

Öğrencinin okulda arkadaşlarına mahcup olmaması ve öğretmeninden azar işitmemesi için ödevini yapması için veliye baskı yaptığın anlatan R.M., "Çoğu ödevini anne ve babasına yaptırmayı alışkanlık haline getirdi. Yardım etmek istemiyorum ama bakıyorum ki çocuk haklı, o ödevi o yaştaki birinin yapması zor. Mecbur kalıyorum yardım etmeye. Yoksa çocuğun psikolojisi bozulacak. Bunu öğretmenler de çok iyi biliyor. Bizim yaptığımız ödevler çok iyi olsa bile fazla not verilmiyor. Çocuk da 'Baba öğretmenim senin yaptığın ödeve 100 vermedi. Demek ki sen iyi bilmiyorsun' şeklinde karşılık veriyor." şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Füruğ Ferruhzad

Per 08 Oca, 2009 12:11
Profile bak
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

: ) Komediyi izlemek için bir kaç haftalığına öğretmen olmak yeterli.

Pzr 11 Oca, 2009 02:14
Profile bak WWW
Genel Koordinatör
Genel Koordinatör
Kullanıcı avatarı

Yaşadığınız il: 10 Balıkesir
ya bu performans ödevini bizim kırtasiyeci arkadaşdan öğrendim açıkcası .. veliler bir telaşla ıvır zıvır malzeme alıyorlar .. ya ödevi yapan gene veliler öğrenci de değil ..bu nasıl bir mantık anlamadım doğrusu . hafiften maliyetli de bir şey galiba. veliler çok dert yanıyor çook : ))

"İMKANSIZ,BU DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLECEK GÜCÜ İÇLERİNDE KEŞFETMEK YERİNE KENDİLERİNE SUNULAN DÜNYADA YAŞAMAYI DAHA KOLAY BULAN,KÜÇÜK İNSANLARIN ORTAYA ATTIĞI BÜYÜK BİR KELİMEDİR.İMKANSIZ BİR GERÇEKLİK DEĞİL,BİR GÖRÜŞTÜR.İMKANSIZ BİR İDDİA DEĞİL,MEYDAN OKUMADIR.İMKANSIZ POTANSİYELDİR.GEÇİCİDİR.İMKANSIZ YOKTUR."

Pts 12 Oca, 2009 00:03
Profile bak
Eğitim Sorumlusu
Eğitim Sorumlusu

Önceden öğrenciler yazılım ya da sınavım var derdi, kitaplara gömülürdü. Şimdilerde öğretmen yığınla performans ödevi verdi, yetiştirmem lazım diyorlar.

Füruğ Ferruhzad

Pts 12 Oca, 2009 00:08
Profile bak
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*
Kullanıcı avatarı

yaa yan komşumuzun oğlu var her Allahın günü geliyor bizde bilgisayar var diye;ailelerarası da iyi anlaşıyoruz..kardeşim açık lise okuyor. ona havale ediyorum bazen.. çok uğraş istiyor bu meretler yhaf..öğrenci uğraşamıyor ki.. hayatın zorluğunu çocuk yaşta kapıp karamsar yetişmeye bire bir bu uygulama bu ha!! ben şimdi 6 yaşında olsaydım bezerdim arkadaş bu ne her Allahın günü de olmaz ki hem o çocukların yaşları gereği kapasiteleri alamaz bi kere.. bazen ben bile bakıyorum da anlamıyorum envai çeşit şeyler çıkartıyorlar çocuklara.. milli eğitimmmmm duy beni gör şu sıkıntılı aileleri :D hopp

Sarhoşun gök kubbesi yıldızlarla süslüdür..
Aşığın gök kubbesi ise canlarla süslü ~

Pts 12 Oca, 2009 01:32
Profile bak
*AkrepKral*
*AkrepKral*
Kullanıcı avatarı

Yaşadığınız il: 35 İzmir
Cinsiyetiniz: Belirtmedi
bi de o örtmenler ödevime 8 vermiyormu cux cux cux :evil:

Pts 12 Oca, 2009 01:39
Profile bak
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*
Kullanıcı avatarı

bi de o örtmenler ödevime 8 vermiyormu cux cux cux :evil:
:x
8 vermişler daha ne istiyon he he

Sarhoşun gök kubbesi yıldızlarla süslüdür..
Aşığın gök kubbesi ise canlarla süslü ~

Pts 12 Oca, 2009 02:38
Profile bak
Hesap Durduruldu
Kullanıcı avatarı

bu ödevlerin belli bir noktaya, kadar aşırıya kaçmamak şartı ile gerekli olduğunu düşünüyorum...izlenimlerim bazı velilerin çocuklarını okula bıraktıktan sonra bir daha ilgilenmedikleri yönünde...bu durumda veli sadece toplantı var ise ve çocuk bu toplantıyı haber verirse öğretmenle görüşüyor...bu ödevler sayesinde bence öğretmen - veli - öğrenci arasında bir köprü oluşturulmaya çalışılıyor...çocuk hiç olmazsa öğretmeni sayesinde ödev bahanesi ile velisi ile paylaşımda bulunabiliyor...

Bu güne kadar performans ödevi hiç yapmadım ama bizim ailenin bütün bireylerinin resim notu 3...

Pts 12 Oca, 2009 09:32
Profile bak
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Kullanıcı avatarı

Sponsor Reklam AlanI

Sponsor Reklam AlanI

ya şimdi yiğenime proje dersleri var ablam ve eniştem sabah kadar oturup uğraştılar valla bitirmek için...çocuğamı aileyemi veriliyor ödev anlamıyorum...ki kaldıkı her aile bireyleride cocuklarıyla tam olarak ilgilenemiyorlar onlar ne yapıcak peki....

Pts 12 Oca, 2009 14:05
Profile bak
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz   [ 19 ileti ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

İlgili Konular
 Konu   Yazar   Cevap   Gösterim   Son ileti 
Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Performans ödevleri kalkıyor

AkrepKral

3

178

Pzr 02 Şub, 2014 21:17

Nağme Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. İlk internet albümünü çıkardı

gbk

2

941

Sal 13 May, 2008 17:27

gbk Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Kadınları çileden çıkartan cümleler

alone_scorpion

6

988

Cmt 27 Mar, 2010 21:06

alone_scorpion Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. ABD'yi çileden çıkaran harita

Misafir_Akrep

6

225

Çar 09 Nis, 2008 12:14

kahve Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Çaresiz vatandaş oyunu satılığa çıkardı !

akrepberat

0

882

Pts 02 Mar, 2009 15:32

akrepberat Son iletiyi göster

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

Guvenli Arama Acik

| | | | | |
web siteleri
Review www.akreportal.net on alexa.com

İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan Akreportal.net Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Akreportal.net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler İletişim sayfamız aracılığı ile veya adresinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 2 (iki) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list