Cevapsız iletiler | Aktif konular Sistem saati: Cmt 25 Haz, 2016 16:58Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 
Savunmanın Türk yıldızları 
Yazar Mesaj
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: Sal 22 Şub, 2005 11:33
İleti: 15705
Yaş: 39

Yaşadığınız il: Bilinmeyen
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek

Sponsor Reklam AlanI

Sponsor Reklam AlanI

___________________________________________________
Resim

Savunma sanayiinde millileşme sürecini hızlandırdı. Terörle mücadele konusunda bugüne kadar yurtdışına bağımlı bir şekilde çaba harcayan Türkiye, bağımlılığını en aza indirmeyi başardı. Terörle mücadele konusunda silah ve teçhizat bakımından başta ABD olmak üzere İsrail'e olan bağımlılık yakında tarih olacak. Türkiye, savunma sanayii konusunda son 10 yılda yaptığı atılımlarla, AR-GE'ye büyük önem vererek bu alandaki yurtdışı bağımlılığından kurtulmaya çalışıyor. Fotoğraf: Hollanda'ya da satılan ASELSAN'ın geliştirdiği Kaideye Monteli Stringer Füze Sistemi...

Resim
Yakın tarihlere kadar hayal olan askeri teçhizat, silah ve mühimmatın üretimi, testleri, planlamaları, projelendirme ve ihaleleri arka arkaya yapılmaya başlandı. Türk Havacılık Sanayi (TAI), Aselsan, Havelsan gibi savunma sanayii alanındaki nitelikli devlet kurumlarının yanında özel sektörün de devreye girmesi, yerli silahlarda 'millileşmeyi' hızlandırdı.

Resim
AR-GE'YE BÜYÜK YATIRIM Siyasi iradenin son on yılda AR-GE yatırımlarını artırmasıyla savunma sektöründe millileşme hızlandı. 2002 yılında AR-GE'ye 50 milyon dolar harcama yapılırken, 2012 için bu rakam 500 milyon dolara çıkartıldı. Türkiye, ayrıca silah modernizasyonunu da yerli imkanlarla yapmayı başardı. Son on yılda TSK'nın 24 milyar doları bulan modernizasyonun yüzde 90'ı Türkiye'de gerçekleştirildi. Fotoğraf: Aselsan-Roketsan Özgün orta irtifa hava savunma sistemi...

Resim
'ALTAY' ZIMBA GİBİ Türkiye, milli tank üretimini de gerçekleştiricek. Geçtiğimiz Mayıs ayında IDEF Fuarı'nda prototipi sergilenen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da ilgiyle incelenen Altay tankı, 2013 yılından itibaren seri imalata geçecek. Teknik destek sağlayıcısı Güney Kore'nin Rotem firması olan Altay Projesi, üçüncü nesil tank olacak. Tankın tasarım, geliştirme, prototip imalatı, test ve sertifikasyon aşamalarının tamamlanması için 500 milyon dolar mali kaynak ayrıldı. Üçüncü nesil ana muharebe tankı olarak tasarlanmakta olan aracın prototip testleri ve kalifikasyon çalışmalarının 2012 yılında tamamlanması, seri imalatın ise 2013 yılında devreye girmesi planlanmakta. Proje sonunda açılacak yeni bir ihale ile seri üretimi kazanan kurum ya da kuruluş belirlenecektir. İlk etapta üretilmesi planlanan 250 adet tank, TSK'nın ihtiyaçları doğrultusunda artırılacak.

Resim
FIRTINA VE PANTER OBÜSLERİ İleri teknoloji ürünü 40 kilometre menzilli obüs topları üretimi gerçekleştirilerek TSK'ya teslim edildi. Fırtına ve Panter adı verilen obüsler, geçtiğimiz ay hava harekatında karadan destekli olarak yapılan top atışlarında kullanıldı.

Resim
Örgüte yapılan karadan top atışlarında 40 km menzilli 'Fırtına' ve 'Panter' terör hedeflerini başarıyla vurdu.

Resim
Milli savaş gemisi Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında Türk özel sektörünün ürettiği savaş gemisi Deniz Kuvvetleri'nin envanterine geçmiş durumda. 'Heybeliada' ismi verilen Türk savaş gemisi Tuzla'daki tersanelerde üretilerek törenle göreve başladı. MİLGEM projesiyle donanmadaki gemilerin tasarım ve üretiminin yerli imkanlarla yapılması hedeflendi.

Resim
ANKA GÖZCÜ KARAYEL Türkiye, 1990'ların başında ABD'den aldığı insansız hava aracı 'predatör'ün ve İsrail'den temin ettiği, sorunlu olan Heron'ların yanısıra kendi araçlarını da üretti. ABD ve İsrail'den alınan, ancak yeterli verim sağlanamayan insansız hava araçlarından çok daha kullanışlı, yazılımı yerli olan ve silah montesi de mümkün olan İHA'lar üretildi. Vestel ile Kale-Baykal konsorsiyumu, 'Karayel' adı verilen taktik İHA'yı üreterek TSK'nın hizmetine sundu. 70 kiloluk yükle 20 saat uçacak olan 'Karayel' piste ihtiyaç duymaksızın iniş kalkış yapabilecek ve benzerlerinden ayrışan bu özelliği sayesinde deniz platformlarında da kullanılabilecek. Ayrıca TUSAŞ da, ANKA adı verilen insansız hava aracının TSK'da kullanımını sağlamış oldu. Bu arada 'Gözcü' adı verilen insansız hava araçları bir süredir terörle mücadelede kullanılıyor. Şu anda çok sayıda mini İHA'lar ve taktik İHA'lar yerli malı olarak Türk ordusunda görev yapmakta.

Resim
SAVAŞ UÇAĞI TASARLANIYOR Türkiye için büyük hayal olan savaş uçağının üretimi, 2020 yılında gerçekleştirilecek. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 2020'li yıllardan sonraki jet eğitim uçağı ve muharip uçak ihtiyacının karşılanması amacıyla, ilk Türk savaş uçağı, kavramsal tasarımı gerçekleştirilerek Tusaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI) işbirliği ile yapılacak. Uçağın yapımı TAI tarafından gerçekleştirilecek olmasına rağmen, Türkiye'de savunma sanayii konusunda adı geçen her kurum ve kuruluş da katkı sağlayacak. Savunma sektöründeki her oyuncu; TAI, Havelsan, Roketsan, Aselsan, özel sektördeki savunma kuruluşları, enstitüler, üniversiteler, SSM ve Milli Savunma Bakanlığı 'Türk savaş uçağı' için seferber olacak. Yeni nesil milli savaş uçağı, F4 uçaklarının görev sürelerinin bitişini karşılayacak ve F16 ile F35'lerle birlikte görev yapabilecek. Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağının tasarım ve imalatı aşamalarında, TAI ve Tusaş Motor Sanayii A.Ş (TEI) öncü kuruluşlar olacak. 2015 yılından itibaren uçak motorları tasarlamayı ve üretmeyi hedefleyen TEI, dünya standartlarında tasarım imkanına sahip TAI ile milli uçak tasarımına yoğunlaşacak.

Resim
ATAK 2013'TE Türkiye, uçak yapmak için girişimlerini hızlandırmışken, yerli helikopterin test uçuşları başladı bile... Geçtiğimiz ağustos ayında ATAK T-129 helikopteri test uçuşlarını başarıyla gerçekleştirdi. TUSAŞ, AgustaWestland ve Aselsan'ın ortak üretimi olan 'T-129' adlı saldırı helikopteri, Türkiye'nin coğrafi ve iklim koşullarına göre tasarlandı. T-129, AgustaWestland A-129 International (AW129) helikopterinin geliştirilmiş ve özgün sistemler içeren türevi olacak. Yaklaşık 3 milyar ABD doları tutarında olan bu proje sayesinde önemli teknoloji ve tecrübe birikimi sağlanacak.

Resim
Uçuşları başarıyla sonuçlanan ATAK helikopteri 2012 sonu ya da 2013 yılında Türk semalarındaki yerini alarak teröristle mücadelede devreye sokulacak. Kesinleşen 51 adet T-129 taktik keşif taarruz helikopterin üretiminin ardından 41 adet yeni sipariş de TSK tarafından firmalara iletildi. TUSAŞ'ın projedeki toplam payı 556 milyon, Aselsan'ın 700 milyon ve AgustaWestland firmasının payı ise 1.644 milyar dolar olacak. Helikopterin yüzde 60'ı Türk yerli imkanlarla gerçekleştirilmiş olacak.

Resim
SAVUNMA UYDUSU RASAT UZAYDA Türkiye'nin geldiği noktayı göstermek adına önemli gelişmelerden biri de savunma uydusunun üretiminin başarılmış olması. İlk yerli savunma uydusu RASAT, uzaya başarıyla fırlatılarak göreve başladı. Dünyadan yaklaşık 700 kilometre yukarıdaki RASAT, istihbarat ve savunma amaçlı kullanılacak. Dünyaya yüzlerce kilometre 'tepeden' bakabilen Türkiye'de, uydu teknolojilerinin millileştirilmesi konusu da RASAT'la birlikte hız kazandı.

Resim
Bu kapsamda yapımı devam eden 'milli keşif ve gözetleme uydusu' GÖKTÜRK de 2012 sonunda uzaya fırlatılacak. GÖKTÜRK'te RASAT'tan daha gelişmiş bir teknoloji kullanılacak. GÖKTÜRK'ün fırlatılmasından sonra Türkiye, Avrasya bölgesini 'BBG evi' gibi izleme imkanına sahip olacak.

Resim
G-3'ÜN YERİNE MİLLİ TÜFEK Türk Silahlı kuvvetlerinde yerli malı piyade tüfeğinin de üretimi başlıyor. Türk mühendislerinin yaklaşık 3,5 yıl çalışarak geliştirdiği milli piyade tüfeğinin ilk 50 adetlik prototipi, yılsonuna kadar hazır olacak. Proje kapsamında Temmuz 2012'ye kadar toplam 200 adet prototip piyade tüfeği üretilecek. Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki çeşitli birliklere dağıtılacak prototip tüfekler, profesyonel askerlerce test edildikten sonra seri üretime geçilecek. Hem sağ, hem de sol el ile kullanmaya uygun şekilde tasarlanan tüfek, dakikada 650 fişek atabilecek, etkili menzili 600 metre olacak.

YENİ ŞAFAK

_________________
Bir Sıkıntın Olduğu Zaman Rabbine Dönüp “Benim Büyük Bir Sıkıntım Var” Deme. Sıkıntına Dönüp “Benim Büyük Bir Rabbim Var” De..!“Yalnızlık güzeldir yalnız olmanın hakkı verilirse; hakikat mertebesinde yalnızlık kalbin Allah’tan başkasıyla dost olmamasıdır.”
(Dr. H. M.)


Pzr 18 Eyl, 2011 17:59
Profile bak WWW
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz   [ 1 ileti ] 

İlgili Konular
 Konu   Yazar   Cevap   Gösterim   Son ileti 
Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. yanlışı savunmanın bedeli

basak_heygirl

0

671

Cum 20 Nis, 2007 15:43

basak_heygirl Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Holywood yıldızları, Türkiye'yi tanıtacak

gbk

1

1092

Per 20 Mar, 2008 17:03

cahraz Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Dinle de yıldızları, şu hutbe-i şirinine,

Ahmet

0

300

Cmt 02 Nis, 2011 01:48

Ahmet Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. türk şairlerden...

[ Sayfaya gitSayfaya git: 1, 2, 3, 4 ]

SeLiN

46

8462

Per 26 Oca, 2006 15:23

POİSON Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. türk korkusu

adamas

0

494

Pzr 16 Tem, 2006 15:15

adamas Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. türk kültürü

[ Sayfaya gitSayfaya git: 1, 2 ]

adamas

21

4774

Per 27 Arl, 2007 22:46

kahve Son iletiyi göster

 


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Bing [Bot] ve 12 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  
cron


Guvenli Arama Acik


 


| | | | | |
cron
web siteleri
Review www.akreportal.net on alexa.com

İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan Akreportal.net Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Akreportal.net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler İletişim sayfamız aracılığı ile veya adresinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 2 (iki) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
phpBB3 Türkçe: phpBB Türkiye
phpBB SEO