Cevapsız iletiler | Aktif konular Sistem saati: Çar 23 Nis, 2014 09:29

Konuya cevap yaz  [ 7 ileti ] 
Mantar tohumu nasıl elde edilir ve nerde yetiştirilir? 
Yazar Mesaj
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Yaşadığınız il: Bilinmeyen
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek

Sponsor Reklam AlanI

Sponsor Reklam AlanI

1. Misel Üretimi:

Morfolojik bakımından Mantarlar diğer bitkilerden farklıdır. Üreme sistemleri de diğer bitkilere göre oldukça değişiktir. Tohumsuz bitkiler gibi sporlarıyla çoğalırlar Mantar sporları , türlerine göre askocarp veya basidiocarp denilen şapkalardaki ascusların içinde veya basidiumlar üzerinde oluşurlar. Doğal koşullarda bu sporlar uygun ortamlarda çimlenerek mantarın üremesini ve çoğalmasını sağlarlar, ancak Mantar yetiştiriciliğinde bu sporlar tohum gibi kullanılmazlar sporların besi ortamları üzerinde çimlendirilmesi veya doku kültürü ile elde edilen miseller tohumluk olarak kullanılır.

2. Kompost :

Bünyesinde Klorofil ihtiva etmediği için mantarlar kendi besinlerini yapamazlar. Besin maddelerini ortam içerisinde hazır olarak bulması gerekir. Bu nedenle mantarlar, bitkisel ve hayvansal atıkların organik ve inorganik parçalanma ürünlerinden yararlanırlar.

Mantarlar protein sentezi için gerekli olan amino asitleri kompost ortamından almak durumunda olduğu için bu amino asitlerin ortamda hazır olması gerekmektedir. Ayrıca mantarların protoplazma ve hücre zarı yapısı için pentoz, lignin ve pektin gibi karbon kaynaklarına da ihtiyaç vardır .

Organik ve inorganik materyallerin, mantarın kullanabileceği forma dönüşebilmesi , kompostlaşabilmesi için fermantasyon geçirmesi şarttır . fermantasyon yoğun bir mikro organizma aktivitesini ifade eder.

Kompost fermantasyonunun az veya fazla olması mantar verim ve kalitesini doğrudan etkilediği gibi bazen tam başarısızlık nedeni de olabilir.

Kültür mantarı yetiştiriciliği Başlangıçta at gübresinin kompostlaştırılması ile başlamıştır. Ancak at gübresinin her yerde ve yeteri miktarda bulunamaması yüzünden çeşitli çalışmalarla sentetik olarak kompost ve çeşitli organik atıkların at gübresi evsafına getirilmeye çalışılmaktadır.

Mantarın bileşimi kabaca %90 su ,%9 organik madde, %1 inorganik madde (kül) olarak özetlenebilir bu bileşimde C,H,O,N,P,K,S ve iz element olarak da Fe, Zn, Mn, Cu, Ca bulunmaktadır. Buna paralel olarak komposttun yapısına bakacak olursak , % 70 su, %20 organik madde, %10 kül olduğunu görürüz.

Twitter: http://twitter.com/AkrepPortal

Per 25 Ekm, 2012 17:16
Profile bak WWW
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Basit bir kompost

Tavuk gübresi(1000Kg)+Sap-saman (1000 Kg)+Alçı (60Kg)+Su(3000-5000litre)=Kompost(2,5-3ton

Değişik kompost formülleri

1.formül
2.formül
3.formül

At gübresi : 1000 kg At gübresi : 1000kg At gübresi : 1000kg
Tavuk gübresi : 150 kg Tavuk gübresi : 150kg Tavuk gübresi : 150 kğ
Buğday kepeği : 25 kg Pamuk tohumu küspesi: 30 kg Malt çimi : 50 kg
Amonyum nitrat : 3 kg Alçı : 30 kg Alçı : 20 kg
Üre : 1, 5 kg
Alçı : 40 kg

Taze ve bol at gübresinin temin edilemediği yerlerde kompost tamamen tarımsal kaynaklı atıklar kullanılarak sentetik olarak hazırlanabilinir. Uygulama alanı bulunan bazı sentetik kompost formülleri aşağıda verilmiştir

1.formül
2.formül
3.formül

Buğday sapı : 1000 kg Buğday sapı :1000 kg Buğday sapı :1000 kg

Buğday kepeği : 140 kg
Ayçiçeği küspesi : 100 kg Tavuk gübresi : 500 kg
Melas : 40kg Amonyum sülfat : 50 kg A.Nitrat : 20 kg
Amonyum nitrat : 23 kg Mozaik tozu(CaCo3) : 25 kg Kepek : 100 kg
Üre : 13 kg Alçı : 30kg Alçı : 60 kg
Alçı : 40kg

Uygulanacak kompost formülleri ve işletmenin bünyesine göre kompost yapım akışı ve süresi pek fazla değişmemektedir. Bu klasik kompost yapım süresini kısaltan ve ‘’ kısa kompost yapma veya hızlı kompost yapma ‘’ gibi başka yöntemlerde geliştirilmiştir bu yöntemde süre çok kısalmakta ve kompost u oluşturan formüllerde oldukça farklılık arz etmektedir.

Per 25 Ekm, 2012 17:18
Profile bak WWW
Yeni Üye
Yeni Üye

Yaşadığınız il: 7 Antalya
Burcunuz: Boğa Burcu: 21 Nisan-21 Mayıs
Çok güzel bilgiler vermişsiniz. Elinize sağlık. Forumda yeniyim benimde katkım olsun. Buradan mantar tohumu yani mantar miseli çeşitlerinden hepsinin siparişi verilebilir. 11 çeşit mantar tohumu site üzerinden satışa sunuluyor.

Pts 30 Arl, 2013 23:45
Profile bak
Yeni Üye
Yeni Üye

Gübre kullanmamanız mantar yiyen kişinin sağlığı açısından önem taşıyor. Bu konuya önem vermenizi tavsiye ederim. En iyi mantar kompostu pamuk telefi ile yapılan komposttan gelir. Hem verim ornı %30 civarındadır hemde lezzeti iyidir.

Pts 30 Arl, 2013 23:47
Profile bak
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Fiyat konusunda bilgi verebilirsiniz. Ben zamanında üretim için ön araştırma yapmıştım ilgilendiğim bir konuydu ancak eğitim hayatına başlayınca zaman ve mekan sorununundan dolayı ilerki bir zamana erteledim. İlgilenen arkadaşlar olursa fiyat konusunda bilgilenmeleri iyi olur.

Sal 31 Arl, 2013 01:09
Profile bak WWW
Yeni Üye
Yeni Üye

En çok tercih edilen istiridye mantarı tohumu fiyatı kg/4 tl olarak satışda. Diğer ürünlerin fiyatlarını sormak için www.mantartohumu.com/iletisim bölümünden sorabilirler fiyatları.

Cum 03 Oca, 2014 16:40
Profile bak
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Sponsor Reklam AlanI

Sponsor Reklam AlanI

Test amaçlı Misel (1 kg tohuma yetecek kadar) ve Kültür mantarı (1 kg) fiyat ne kadar acaba. Test amaçlı yapmayı düşünüyoruz. Eğer bulunduğumuz yerde yetişirse miktarı artırabiliriz.

Cmt 04 Oca, 2014 03:22
Profile bak WWW
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz   [ 7 ileti ] 

İlgili Konular
 Konu   Yazar   Cevap   Gösterim   Son ileti 
Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Başarı nasıl elde edilir?

alone_scorpion

1

129

Cum 22 Nis, 2011 16:02

İnsanız sonuçta Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. gezinti.com reklamları nasıl iptal edilir? gezinti nasıl kapatılır?

AkrepKral

0

643

Cmt 11 May, 2013 21:55

AkrepKral Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Erkeklerle nasıl baş edilir ?

alone_scorpion

6

1428

Pzr 07 Kas, 2010 13:21

alone_scorpion Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. İnatçı çocukla nasıl baş edilir?

KEDİ

5

1418

Cum 01 Ağu, 2008 20:08

hayalet Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. hamileyken çalışmaya nasıl devam edilir?

gece_akrebi

5

1203

Per 06 May, 2010 20:30

intuition Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Kıskanç erkekle nasıl baş edilir?

alone_scorpion

1

1464

Pzr 19 Arl, 2010 17:34

BTB_Wild Son iletiyi göster

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

Guvenli Arama Acik

| | | | | |
web siteleri
Review www.akreportal.net on alexa.com

İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan Akreportal.net Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Akreportal.net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler İletişim sayfamız aracılığı ile veya adresinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 2 (iki) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list