Cevapsız iletiler | Aktif konular Sistem saati: Sal 29 Tem, 2014 03:31

Konuya cevap yaz  [ 6 ileti ] 
3- Meditasyonda Duruş Şekilleri 
Yazar Mesaj
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Yaşadığınız il: Bilinmeyen
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek

Sponsor Reklam AlanI

Sponsor Reklam AlanI

KOLAY DURUŞ:." Sırtın ve başın dik olarak tutulduğu bağdaş şeklinde oturuştur.

KUSURSUZ DURUŞ: Bu duruş bağdaş sırasında havada kalan dizlerin yere değmesi ile

sağlanır. Sırt gene dik olmalıdır.

LOTÜS DURUŞU: Bu duruşta her iki ayak tabanı yukarıya dönük, dizler yerde ve sırtınız

dik olmalıdır. Lotüs duruşu Budanın duruşudur.

Bütün duruşlardaki en önemli özellik sırtın dik durumda olması, burundan nefes alınarak

ellerin diz üstüne konulmasıdır.

DÜZENLİ SOLUNUM: Solumum ile zihinsel durum arsında bağlantı olduğu bilinir.

Solunumun insanın tahrik edildiği veya heyecanlandığı zaman hızlandığı; aksine sessiz ve sakin olduğu

zaman yavaş, yumuşak ve düzenli olduğu görülür. Su nedenle meditasyon yapacaklara sessiz, yumuşak

ve yavaş solumaları önerilir. Hangi meditasyon yöntemini kullanırsanız kullanın, ilk oturduğunuzda

pasif olarak dikkatinizi iki üç dakika solunumunuz için ayırın.

MEDİTASYON OBJESİ:

-Görülebilen bir şey; çiçek mavi gök yüzü, özel bir desen

-İşitilebilen bir şey; çağlayan sesi, saat tıklaması, damlayan musluk

-Bir duygu; dinsel hayranlık, sevgi, özlem...

-Sesli olarak ya da zihinde tekrarlanan bir cümle veya sözcük

-Kendi soluğumuzun, kendi bedeninize devamlı giriş çıkışı, karnınızın soluk alış verme ile

yükselip inmesi olabilir.

MEDİTASYONUN ÇABASIZ OLUŞU: Meditasyon süresince, meditasyonun getirdiği

farkında oluş ve sezgi çabasız, akıcı, dengeli ve amaçsızdır. Aslında meditasyon yaparken, sonuçları için

duyacağınız özlem, sizi sonuçlardan mahrum eder.

Meditasyonun en değerli evreleri düşüncelerden arınıp, yalnızca farkına varma ve sezginin var

olduğu hallerdir. Yalnızca ilk iki aşama dikkatin yöneltilmesini gerektirir. Üçüncü ve dördüncü

aşamalar kendiliğinden bir dalıştır. Birinci aşama, derin bir uykudan ellerinizi kullanarak su çekmeye

benzer; ikinci aşama, bir çıkrığın kullanılması ile işin kolaylaştırılması gibidir, üçüncü aşama

bahçenizden bir dere akması ile; dördüncü aşama ise bahçenize yağmur yağması ile karşılaştırılabilir.

YAPMAYIŞ – FONKSİYONSUZLUK OLARAK MEDİTASYON
Meditasyon, çelişkili olarak, işlevsiz olma işlevidir yada işlevi alan bir işlevsizliktir. Kendini

aşma, kendini bırakmadır, ama tam kendini bırakış, meditasyonun tetikte ve dengeli farkında oluşu ile

değil. uyku ile sonuçlanır. Önemle önerilen, bedenin, omurgamın, boynun ve başın dik tutulması, pek

çok bünyede, uykuyu önleyen ve dengeli farkında oluşu sürdüren bir yoldur. Fiziksel denge, psikolojik

dengeye, yani dış durum iç duruma destek olur. Pasif davranış pasif duruştur.

DİKKAT VE FARKINDA OLUŞ: Yoga Meditasyonunda konsantre olma halinden sonra

farkında olmaya geçilir. Farkında oluş, bilincin derinliklerine doğru inildikçe niteliğini değiştirir. Bu

durumda kişi giderek kendi dışındaki varlıklarla bütünleştiğini idrak eder. Bilen ve bilinen arasındaki

uçurum ortadan kalkar. Yalnızca biliş vardır. Yani diğer bir ifadeyle; bilen, bilinen ve bilme işlemi tek

bir oluş haline gelmiştir.

DİKKAT DAĞILMARINA KARŞI PASİF DAVRANIŞ: Dikkatinizi dağıtan şeylere

karşı pasif kalın ve dikkatinizi yeniden meditasyon objesine yöneltin. Zaman zaman dikkatin dağılması

önlenemez, ama her defasında sinirlenmeden, sakin bir şekilde meditasyon objesine dönmesi

otomatikleşir ve kolaylaşır. Bu pürüzsüz akıp giden nehirdeki sandala benzer. Zaman zaman sandalınız

yoldan çıksa bile, küreğinizi suya daldırıp doğru yola koyarsınız.

PİSİŞİK FENOMEN: Bütün Mistik dinlerde, uzun süreli bir meditasyonun getirebildiği

hayaller, gaipten sesler, değişik psişik fenomenler, dikkati dağıtan olaylar olarak görülür. Bunlar

heyecanlanmadan, ele alınmalıdır ancak amaç haline gelmemelidir. Hayalleri aramayın, yanlış anlamayın ve aldanarak bunları gerçek mistiğe ulaşmakla karıştırmayın. Çünkü gerçek mistik deneyimler, şekilsiz ve hayalsizdir.

Meditasyon psikolojik baskıları hafifletir. Bazen medidatör göz yaşlarını tutamayıp iç açılması duygusunu memnunlukla karşılar. Bazen de medidatör, bedeninden çıkıp ayrıldığı duygusuna kapılabilir. Bu tür şeyler kısa süreli meditasyonlarda beklenmez, ama olacak olursa da insanı korkutmamalıdır.

Sal 22 Şub, 2005 23:04
Profile bak WWW
Kullanıcı avatarı

Bağdaş kurmak başlangıçta zorlayabilir arkadaşları ama daha sonra rahat olacaktır. Özellikle PAranormal dünyaya adım atmak isteyen arkadaşların mutlaka öğrenmeleri gerekli. Çünkü çok sık kullanacaklar

Pts 11 Tem, 2005 12:39
Profile bak
*GriAkrep*
*GriAkrep*
Kullanıcı avatarı

Cum 16 Eyl, 2005 03:50
Profile bak
meditasyonda dikkat edilmesi gereken en önemli özellik zihindeki düşüncelerin durdurulmasıdır.. Bu olduğu zaman içsel bir mutluluk ve kahkaha hissi oluşuyor...

Sal 04 Ekm, 2005 14:44
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Yaşadığınız il: Bilinmeyen
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek
Düşünce Durdurulabilir mi? Bunu insan zihnen sorgulamaya başladığında; Bu düşünen kim? düşündüğümün farkına varan kim? Bunların hepsini de gözleyen kim? Ben kaç taneyim? Sorgusundan sonra hatlar koptuğunda...

Twitter: http://twitter.com/AkrepPortal

Sal 04 Ekm, 2005 18:47
Profile bak WWW
Sponsor Reklam AlanI

Sponsor Reklam AlanI

Durdurulabilir...Bunu bebekler yapıyor.. ve bazı küçük çocuklar..gözlerini kapattığında gördüğün renk saf beyaz ise düşüncelerin durmuş demektir.. ama yoğun kırmızı ve renkler var ise devam ediyor... durdurmak demek farkında olduktan sonrasıdır..yani tüm o sorguları sürekli yapmazsın başlangıçta olur o sorular sonrasında eğer yapabilirsen bir rüzgarla savurabilirsen onları "bunların hepsi anlamsız ve ben şu an sadece özgürüm ve boştayım " diyebilirsen geriye boş bir beyazlık kalıyor.. o zaman bahsettiğim mutluluk oluşuyor.. yuvaya dönmek gibi bir haz..

Çar 05 Ekm, 2005 13:50
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz   [ 6 ileti ] 

İlgili Konular
 Konu   Yazar   Cevap   Gösterim   Son ileti 
Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Farklı şekilleri nasıl insan yüzüne dönüşterebiliriz..

muzip_yay

3

1081

Pts 02 Tem, 2007 16:14

serqet Son iletiyi göster

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

Guvenli Arama Acik

| | | | | |
web siteleri
Review www.akreportal.net on alexa.com

İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan Akreportal.net Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Akreportal.net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler İletişim sayfamız aracılığı ile veya adresinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 2 (iki) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list